2018 Palarong Pambansa Results

Click here to view Olympic Medal Count Result by Event 



REGULAR SPORTS

ELEMENTARY DIVISION

Click on the links below to view the Result of Games as scheduled.

1. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Mixed Doubles Boys & Girls); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

2ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

3. ATHLETICS BOYS (Standing Records as of 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump);  (1500 m); (Long Jump); (Shot Put)(110 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles)(4X100 m Relay)(800 m)(4×400 m Relay) 

4. ATHLETICS GIRLS (Standing Records as of 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles)(4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay) 

5. BADMINTON BOYS (Diagram); (Team Tie Result); (Singles Result); (Doubles Result); (Mixed Doubles Result)

6. BADMINTON GIRLS (Diagram); (Team Tie Result); (Singles Result); (Doubles Result); (Mixed Doubles Result)

7. BASEBALL (Games Result)

8. BASKETBALL (Games Result)

9. CHESS BOYS (List of Medalists)

10. CHESS GIRLS (List of Medalists)

11. FOOTBALL (Games Result)

12. GYMNASTICS MAG CLUSTER 1  (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault, Mushroom, Individual All Around)

13. GYMNASTICS MAG CLUSTER 2 (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault & Mushroom); (Individual All Around); (Team Championship)

14. GYMNASTICS WAG CLUSTER 1 (List of Medalists)(Single Bar, Balance Beam, Vault & Floor Exercise); (Individual All Around)

15. GYMNASTICS WAG CLUSTER 2 (List of Medalists)(Single Bar, Balance Beam, Vault & Floor Exercise); (Individual All Around); (Team)

16. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Freehand, Clubs, Rope, Hoop); (Individual All Around); (Team)

17. SEPAK JUNIOR (Games Result)

18. SOFTBALL (Games Result

19. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2007); (Day 1 Prelims Events 1-16); (Day 1 Finals Events 1-16); (Day 2 Prelims Events 17-32); (Day 2 Finals Events 17-32); (Day 3 Prelims Events 33-48); (Day 3 Finals Events 33-48); (Day 4 Prelims Events 49-60); (Day 4 Finals Events 49-60)

20. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team)

22. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles)(Team)

23. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae Individual A&B, Group, Mix Pair); (Kyorugi)

24. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae Individual A&B, Group); (Kyorugi)

25. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

26. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

27. VOLLEYBALL BOYS (Games Result)

28. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result)

 

————————————————————————————————————————————————

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS (List of Medalists); (30 Meters);  (50 Meters); (60 Meters); (70 Meters); (Single Fita); (Individual Olympic Round); (Team Olympic Round); (Mixed Team Olympic Round)

2. ARCHERY GIRLS (List of Medalists); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Individual Olympic Round); (Team Olympic Round); (Mixed Team Olympic Round) 

3. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon);  (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Half Lightweight); (Extra Lightweight)

4. ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon);  (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Half Lightweight); (Extra Lightweight)

5. ATHLETICS BOYS (Standing Records as of 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Pole Vault); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles); (100 m); (400 m); (3000 m SC); (200 m)(400 m Hurdles); (5000 m); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay) 

6. ATHLETICS GIRLS (Standing Records as of 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (3000 m); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles); (100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay)(800 m); (4×400 m Relay) 

7. BADMINTON BOYS (Diagram); (Team Tie Result); (Singles Result); (Doubles Result); (Mixed Doubles Result)

8. BADMINTON GIRLS (Diagram); (Team Tie Result); (Singles Result); (Doubles Result); (Mixed Doubles Result)

9. BASEBALL (Games Result)

10. BASKETBALL BOYS (Games Result)

11. BASKETBALL GIRLS (Games Result)

12. BILLIARDS BOYS (List of Medalists)

13. BILLIARD GIRLS (List of Medalists)

14. BOXING (List of Medalists); (Session 1); (Session 2); (Session 3); (Session 4); (Session 5); (Finals)

15. CHESS BOYS (List of Medalists)

16. CHESS GIRLS (List of Medalists)

17. FOOTBALL (Games Result)

18. FUTSAL (Games Result)

19. GYMNASTICS MAG (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault & Mushroom); (Individual All Around); (Team Championship)

20. GYMNASTICS WAG (List of Medalists); (Single Bar, Balance Beam, Vault & Floor Exercise); (Individual All Around); (Team)

21. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Rope, Hoop, Ball, Clubs); (Individual All Around); (Team)

22. SEPAK TAKRAW BOYS (Games Result); (Regu); (Team)

23. SEPAK TAKRAW GIRLS (Games Result); (Regu); (Team)

24. SOFTBALL (Games Result)

25. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2007); (Day 1 Prelims Events 1-16); (Day 1 Finals Events 1-16); (Day 2 Prelims Events 17-32); (Day 2 Finals Events 17-32); (Day 3 Prelims Events 33-48); (Day 3 Finals Events 33-48); (Day 4 Prelims Events 49-60); (Day 4 Finals Events 49-60)

26. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team)

27. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team)

28. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae Individual, Group & Mix Pair); (Kyorugi) 

29. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)

30. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

31. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

32. VOLLEYBALL BOYS (Games Result)

33. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result)

34. WRESTLING BOYS (List of Medalists)

35. WRESTLING GIRLS (List of Medalists)

36. WUSHU BOYS (List of Medalists)

37. WUSHU GIRLS (List of Medalists)

————————————————————————————————————————————————

DEMONSTRATION SPORTS

1. AEROBIC GYMNASTICS BOYS

2. DANCESPORTS BOYS & GIRLS

3. PENCAK SILAT BOYS & GIRLS

———————————————————————————————————————————————

SPECIAL GAMES

1. ATHLETICS 

2. BOCCE

3. GOAL BALL

4. SWIMMING