Medal Tally Updates

2019 Palarong Pambansa Record Breakers

REGULAR SPORTS

ELEMENTARY DIVISION

Click on the links below to view the Result of Games as scheduled.

1. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Mixed Doubles Boys & Girls); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

2. ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

3. ATHLETICS BOYS (Standing Records 2018); (Standing Records 2019); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump);(Discus Throw);(Triple Jump)(1500 m)(Long Jump);(Shot Put)(110 m Hurdles); (100 m); (400 m);(200 m);(400 m Hurdles); (800 m); (4X100 m Relay);(4×400 m Relay); (2019 Record Breakers)

4. ATHLETICS GIRLS (Standing Records 2018); (Standing Records 2019); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw);(Triple Jump);(1500 m); (Long Jump); (Shot Put)(100 m Hurdles); (100 m);(400 m);(200 m);(400 m Hurdles); (800 m); (4X100 m Relay); (4×400 m Relay); (2019 Record Breakers)

5. BADMINTON BOYS (List of Medalists); (Day 1 Tournament Planner); (Team Tie); (Singles, Doubles & Mixed Doubles)

6. BADMINTON GIRLS (List of Medalists); (Day 1 Tournament Planner); (Team Tie); (Singles & Doubles)

7. BASEBALL (Games Result); (Team Ranking)

8. BASKETBALL (Games Result); (Team Ranking)

9. CHESS BOYS (List of Medalists);(Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

10. CHESS GIRLS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

11. FOOTBALL (Games Result); (Team Ranking)

12. GYMNASTICS MAG CLUSTER 1  (List of Medalists); (Floor, Vault, Mushroom, Horizontal Bar); (Individual All Around & Team Championship)

13. GYMNASTICS MAG CLUSTER 2 (List of Medalists); (Floor, Vault, Mushroom, Horizontal Bar); (Individual All Around & Team Championship)

14. GYMNASTICS WAG CLUSTER 1 (List of Medalists); (Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercise); (Individual All Around)

15. GYMNASTICS WAG CLUSTER 2 (List of Medalists); (Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercise); (Individual All Around & Team Championship)

16. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Ball, Freehand, Rope, Ribbon); (Individual All Around & Team)

17. SEPAK TAKRAW (Games Result); (Regu Competition); (Doubles Competition)

18. SOFTBALL (Games Result); (Team Ranking)

19. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2018 BoysStanding Records as of 2018 Girls); (Standing Records 2019 Boys); (Standing Records 2019 Girls);(Day 1 Events 1-18); (Day 2 Events 18-36); (Day 3 Events 37-54); (Day 4 Events 55-70); (2019 Record Breakers)

20. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles, Mixed Doubles, Team)

22. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles, Team)

23. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi Players 1 & 2); (Kyorugi Player 3)

24. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi Players 1 & 2); (Kyorugi Player 3)

25. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles & Doubles); (Team)

26. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles & Doubles); (Team)

27. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Team Standing)

28. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Team Standing)

————————————————————————————————————————————————

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS (List of Medalists); (30 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (70 Meters); (Single Fita); (Olympic Round); (Team); (Mixed Team); (2019 Record Breakers); (Standing Records)

2. ARCHERY GIRLS (List of Medalists); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round); (Team); (2019 Record Breakers); (Standing Records)

3. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon)(Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga)(Team Espada y Daga); (Pin Weight, Bantam Weight, Feather Weight, Half Lightweight, Extra Lightweight)

4. ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon)(Individual Double Weapon); (Team Single Weapon)(Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga); (Pin Weight, Bantam Weight, Feather Weight, Half Lightweight, Extra Lightweight)

5. ATHLETICS BOYS (Standing Records 2018); (Standing Records 2019); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw)(Triple Jump)(1500 m); (Pole Vault)(Long Jump); (Shot Put)(110 m Hurdles)(100 m); (400 m)(3000 m SC)(200 m)(400 m Hurdles)(5000 m); (800 m); (4X100 m Relay); (4×400 m Relay); (2000 m Walk); (2019 Record Breakers)

6. ATHLETICS GIRLS (Standing Records 2018); (Standing Records 2019); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (3000 m); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles); (100 m); (400 m); (200 m)(400 m Hurdles); (800 m); (4X100 m Relay)(4×400 m Relay); (2000 m Walk); (2019 Record Breakers)

7. BADMINTON BOYS (List of Medalists); (Day 1 Tournament Planner); (Team Tie); (Singles, Doubles & Mixed Doubles)

8. BADMINTON GIRLS (List of Medalists); (Day 1 Tournament Planner); (Team Tie); (Singles & Doubles)

9. BASEBALL (Games Result); (Team Ranking)

10. BASKETBALL BOYS (Games Result); (Team Ranking)

11. BASKETBALL GIRLS (Games Result); (Team Ranking)

12. BASKETBALL 3 on 3 BOYS (Games Result); (Team Ranking)

13. BASKETBALL 3 on 3 GIRLS (Games Result); (Team Ranking)

14. BILLIARDS BOYS (List of Medalists); (Games Result); (8-Ball Diagram); (9-Ball Diagram); (Final Result)

15. BILLIARD GIRLS (List of Medalists); (Games Result); (8-Ball Diagram); (9-Ball Diagram); (Final Result)

16. BOXING (List of Medalists); (All Categories)

17. CHESS BOYS (List of Medalists);(Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

18. CHESS GIRLS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

19. FOOTBALL (Games Result); (Team Ranking)

20. FUTSAL (Games Result)

21. GYMNASTICS MAG (List of Medalists); (Floor, Vault, Mushroom, Horizontal Bar); (Individual All Around & Team Championship)

22. GYMNASTICS WAG (List of Medalists); (Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercise); (Individual All Around & Team Championship)

23. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Rope, Ribbon, Ball, Clubs); (Individual All Around & Team)

24. SEPAK TAKRAW BOYS (Games Result); (Regu Competition); (Team Competition)

25. SEPAK TAKRAW GIRLS (Games Result); (Regu Competition); (Doubles Competition)

26. SOFTBALL (Games Result); (Team Ranking)

27. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2018 BoysStanding Records as of 2018 Girls); (Standing Records 2019 Boys); (Standing Records 2019 Girls); (Day 1 Events 1-18); (Day 2 Events 1-36); (Day 3 Events 37-54); (Day 4 Events 55-70); (2019 Record Breakers)

28. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles, Mixed Doubles, Team)

29. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles, Team)

30. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi Finweight, Flyweight, Bantamweight, Light Middleweight, Middleweight); (Kyorugi Featherweight, Lightweight, Welterweight, Light Heavyweight, Heavyweight)   

31. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi Finweight, Flyweight, Bantamweight, Light Middleweight, Middleweight); (Kyorugi Featherweight, Lightweight, Welterweight, Light Heavyweight, Heavyweight)

32. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles & Doubles); (Team)

33. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles & Doubles); (Team)

34. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Team Standing)

35. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Team Standing)

36. WRESTLING BOYS (List of Medalists); (Cadets); (Junior)

37. WRESTLING GIRLS (List of Medalists); (Cadets); (Junior)

38. WUSHU BOYS & GIRLS (List of Medalists); (All Categories)

————————————————————————————————————————————————

DEMONSTRATION SPORTS

1. AEROBIC GYMNASTICS (Elementary All Categories); (Secondary All Categories)

2. DANCESPORTS (Elementary); (Secondary)

3. PENCAK SILAT BOYS & GIRLS (Putra Tunggal); (Putra Ganda); (Putri Tunggal); (Final Result)

———————————————————————————————————————————————

SPECIAL GAMES

1. ATHLETICS (Shot Put Events 001 A – 004 A); (Shot Put Events 005 A – 006 C); (Long Jump Events 007 A – 007 F); (Long Jump Events 008 C – 008 D); (100-Meter Events 1A – 1D)

2. BOCCE (Singles Boys); (Result)

3. GOAL BALL (Result)

4. SWIMMING (Result)